Witamy w Szkole Podstawowej w Wilkowicach

Archiwa

„TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WILKOWICACH

W dniach od 18 do 22 marca 2019r. w Szkole Podstawowej w Wilkowicach zajmowaliśmy się różnymi zagadnieniami związanymi ze zdrowym stylem życia. Uczniowie na każdy dzień „Tygodnia Promocji Zdrowia” zakładali element ubioru  w wyznaczonym na dany dzień kolorze. W poniedziałek społeczność szkolna ubrana była na czerwono. Pierwszy dzień „Tygodnia Promocji Zdrowia” był dniem zdrowej kanapki. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali zdrowe, kolorowe kanapki wraz z wyhodowanymi przez nich kiełkami różnych nasion: rzeżuchy,  ciecierzycy i soczewicy. Dzieci zapamiętały, że śniadanie daje im siłę i energię do nauki i zabawy oraz pozwala lepiej koncentrować się na wykonywanych zadaniach. We wtorek dominował kolor biały. Drugi dzień dla klas OP – III był dniem naturalnych, zdrowych koktajli wykonanych ze świeżych owoców,  natomiast uczniowie z klas IV-VIII zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy.  Zuzanna Ryniec, Patrycja Herman oraz Rafał Hoffman pod kierunkiem pana Radosława Chełminiaka instruowali kolegów, jak powinna przebiegać pierwsza pomoc. Środa była dniem w kolorze pomarańczowym. Trzeci dzień był „warzywno-owocowy”.  Uczniowie wykonywali z warzyw i owoców szaszłyki i sałatki. W  czwartek szkoła tonęła w odcieniach zieleni.  Czwartego dnia odbył się  „Warzywno-owocowy pokaz modowy”. Przy dopingu publiczności złożonej z uczniów i nauczycieli zaprezentowali swoje warzywno-owocowe przebrania uczniowie z klas OP – VIII. Dodatkowo uczestnicy pokazu przedstawili opis składników odżywczych, walorów zdrowotnych i możliwości wykorzystania warzywa/owocu, będącego inspiracją ich stroju. Jury, w którym zasiadali pani Paulina Pietrzak, pan Miłosz Kierzkowski i pan Łukasz Jankowski dokonało oceny strojów oraz sposobu ich prezentacji. Następnie, po krótkiej przerwie, Pani Małgorzata Walczak-Człapińska przeprowadziła naukę podstawowych kroków zumby dla wszystkich uczniów klas młodszych i starszych. W tym samym dniu uczniowie mogli wykazać się zwinnością, szybkością i poczuciem humoru. Na sali gimnastycznej pani Kinga Gawłowska zorganizowała sportowe konkurencje dla uczniów klas OP-IV.  Klasy rywalizowały ze sobą w formie  „wyścigów rzędów na wesoło”. Natomiast pan Łukasz Jankowski zorganizował dla uczniów klas V-VIII zawody sportowe w piłkę koszykową. W piątek dzieci ubrały się na żółto. W ostatnim dniu „Tygodnia Promocji Zdrowia” odbył się konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu. Dopełnieniem uroczystego podsumowania „Tygodnia Promocji Zdrowia” był występ grupy uczniów naszej szkoły dotyczący zasad zdrowego odżywiania pt: „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”.  Prezentacja przedstawiona w formie humorystycznej scenki przez panią doktor Zdrówko, która klaśnięciem ręki zmieniła świat w Krainę Zdrowego Żywienia, miała charakter nie tylko zabawowy, ale także edukacyjny. Po występie odbyło się podsumowanie licznych konkursów oraz rozdanie nagród. „Tydzień Promocji Zdrowia” był czasem obfitującym w różne zmagania prozdrowotne i  przyczynił się do coraz bardziej świadomych wyborów naszych uczniów, do mądrego i odpowiedzialnego życia, którego ważnym elementem będzie ruch, zabawa i aktywność na świeżym powietrzu. Przeprowadzenie tak wielu działań mogło się udać dzięki współpracy. Koordynatorem programu była pani Iwona Terpińska, która dziękuje za pomoc koleżance pani Monice Komorowskiej i pani Kindze Gawłowskiej. Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie: Prezesowi Zarządu Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej KeSeM we Włocławku  Panu Mariuszowi Falgowskiemu oraz SADCO GRUPA Sp. z O.O. a także wszystkim zaangażowanym wychowawcom i uczniom naszej szkoły.